Jakie wady i zalety ma szafa przesuwna?

Czy szafa z drzwiami przesuwnymi to same zalety? Dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju mebel? Jakie są jego plusy i minusy? Co cechuje szafę przesuwną? Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Jakie są cechy szafy przesuwnej?

Szafa przesuwna to mebel, w którego konstrukcji są wykorzystane drzwi przesuwne. Z tego względu nadaje się on do wszystkich tych pomieszczeń, gdzie użytkownikowi zależy na jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni i oszczędności miejsca.

Szafa przesuwna bardzo często jest umieszczana w sypialniach i pokojach dziecięcych. Bywa także mile widziana w przedpokoju czy korytarzu. Nieco rzadziej pojawia się w salonach, ale i tu mebel ten dobrze się sprawdza.

Przede wszystkim szafa z drzwiami przesuwnymi jest wykorzystywana do przechowywania ubrań. Jeśli szafa jest odpowiednio głęboka i wysoka, to znaleźć w niej można miejsce nawet na płaszcze, kurtki i sukienki. Częściej jednak jest miejscem, w którym chowa się bardziej codzienną garderobę – koszule, bluzki, spodnie. Może w niej znajdować się drążek do wieszania ubrań, ale mogą być też półki.

Zarazem szafa przesuwna to mebel wielofunkcyjny i komfortowy pod wieloma względami. Może na przykład służyć do przechowywania domowych akcesoriów i urządzeń takich jak odkurzacz, żelazko, etc. Dobrze zaprojektowana szafa może być schowkiem na naprawdę wiele rzeczy. W przedpokoju świetnie sprawdzi się do przechowywania butów. W pokoju dziecięcym może służyć jako miejsce do chowania zabawek.

Jaką szafę zamontować?

Na rynku można kupić zarówno gotowe meble, jak i zamówić usługę wykonania szafy przesuwnej na wymiar. W tym drugim przypadku koszty rosną, ale jest pewność, że szafa będzie idealnie pasować do pomieszczenia, zwłaszcza w przypadku popularnego trendu umieszczania szafy przesuwnej we wnęce. Fachowiec sprawdzi wszystkie wymiary i kąty i optymalnie dopasuje mebel do wnętrza czego nie mogą zagwarantować tańsze meble w standardowych, sklepowych rozmiarach.

Sama szafa zazwyczaj powstaje z płyty wiórowej. Dużo bardziej zróżnicowany jest za to front szafy. Jej drzwi przesuwne można na wiele sposobów dopasować do wnętrza lub wykonać w zgodzie z aktualnie panującymi trendami. Modne są na przykład szafy przesuwne z drzwiami szklanymi i panele z dodatkowymi elementami trójwymiarowymi lub ażurowymi. Wybór jest naprawdę szeroki. Na drzwi szafy przesuwnej można wykorzystać:

 • gładką płytę wiórową z laminatem
 • płytę z lustrem
 • fronty z okleiną meblową, w tym z naklejkami i fototapetami
 • panele dekoracyjne
 • szkło barwione

Bogactwo wzorów i możliwości jest naprawdę duże. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad kolorem, materiałem i stylistyką mebla. Choć z drugiej strony, mając określoną stylistykę i aranżację, nietrudno będzie dopasować wygląd szafy przesuwnej do wnętrza.

Warto dodać, że klienci mają szansę zamontować do szafy dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające wypadnięciu drzwi przesuwnych z prowadnicy. Ponadto, w ofercie znaleźć można modele z mechanizmami tłumiącymi odgłos przesuwania, by użytkowanie mebla było jeszcze bardziej komfortowe.

Jakie są zalety i wady szafy przesuwnej?

Co sprawia, że szafa przesuwna jest coraz częściej montowana w polskich domach? Przede wszystkim uniwersalność i funkcjonalność tego mebla. To nie są jednak jedyne zalety. Wymienić tu można także:

 • pakowność
 • ustawność
 • oszczędność i optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca
 • łatwość w dostosowaniu szafy do wnętrza
 • elegancja i nowoczesny charakter
 • możliwość optycznego powiększenia małych przestrzeni (np. dzięki wykorzystaniu luster na drzwiach)

Szafy przesuwne są doskonałym wyborem w przypadku minimalistycznej stylistyki. Dobrze odnajdą się także we wnętrzach skandynawskich. Również industrialna przestrzeń, wszelkiego rodzaju lofty i nowoczesne aranżacje powinny współgrać z szafami przesuwnymi. Nieco trudniej będzie je umieścić w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, vintage czy rustykalnym, ale i tu doświadczony dekorator lub architekt wnętrz powinien sobie poradzić.

Pewną wadą szaf przesuwnych jest ich konstrukcja. Może ona sprawić montażystom i wykonawcy zlecenia trochę kłopotu, zwłaszcza w przypadku usługi na wymiar. Ponadto, szafa przesuwna wymaga prawidłowego mocowania i odpowiedniego montażu. Chodzi o to, by szafa przesuwna służyła latami i aby była bezpieczna dla domowników. Nie można dopuścić do tego, by drzwi wypadły z prowadnic i spadły na mieszkańców domu. Dlatego dobrze korzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie montażu i wykonania drzwi przesuwnych. To zaś oznaczać może pewne koszty.

Czy warto zamontować szafę przesuwną?

Zdecydowanie warto zdecydować się na szafę przesuwną, jeśli są ku temu możliwości. Przede wszystkim dlatego, że bardzo często pozwala ona wykorzystać miejsce, którego nie dałoby się wygodnie wykorzystać w inny sposób. Szafa przesuwna ma praktycznie same zalety, a do tego jest meblem, który świetnie wygląda i da się łatwo go dostosować do stylistyki wielu wnętrz. Dlatego warto rozważyć zakup i montaż szafy przesuwnej, zwłaszcza w małym mieszkaniu, w którym liczy się każdy wolny centymetr. Ale i w dużych pokojach szafa przesuwna będzie bardzo wygodnym rozwiązaniem.