Jak wybrać zespół na wesele?

Atmosfera podczas wesela zależy oczywiście od gości, którzy się na nim zjawią. Nie da się jednak ukryć, że bardzo ważnym czynnikiem, który zachęci ich do zabawy, będzie dobór odpowiedniej oprawy muzycznej.

Warto pamiętać, że decyzję, dotycząca wyboru zespołu, należy podjąć na długo przed dniem ślubu. Profesjonalne grupy muzyczne bardzo często mają zaplanowane występy na rok lub na dwa w przód. Z pewnością będzie nam łatwiej znaleźć zespół, jeżeli planujemy wesele w inny dzień niż sobota.

Wybór zespołu musi być przemyślany. Dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się ze znajomymi, którzy korzystali już z usług jakiejś grupy muzycznej. W takiej sytuacji można poprosić ich o udostępnienie filmu z wesela, na którym będzie można zobaczyć i posłuchać występujący zespół.

Ustalając szczegóły z wybranym zespołem dobrze jest dowiedzieć się, jaki ma on repertuar. Bardzo ważne jest to, aby był on dosyć możno zróżnicowany. Nie decydujmy się na zespół, który wykonuje np. tylko utwory disco polo. Muzyka na weselu powinna być zróżnicowana, aby trafiać w zróżnicowane gusta naszych gości.

Obowiązki zespołu na weselu

Mimo że zespół muzyczny na weselu odpowiada głównie za zapewnienie oprawy muzycznej, to nie powinien być to jego jedyny obowiązek.

Decydując się  na zatrudnienie grupy muzycznej warto zaznaczyć, ze interesuje nas również zabawianie gości i inicjowanie zabaw. Wokalista lub wokalistka muszą pamiętać o tym, aby zaprosić młodą parę do tańca, zachęcać gości do wznoszenia toastów oraz prowadzić oczepiny.

Osoba należąca do zespołu powinna więc być swego rodzaju konferansjerem, bo mało kto decyduje się na zatrudnienie dodatkowej osoby, która prowadziłaby podczas wesela konkursy i zabawiała gości. Przyjęło się, że należy to do obowiązków zespołu. Warto ustalić szczegóły z wykonawcami i przedstawić swoje oczekiwania. Przede wszystkim należy omówić to, jakie zabawy będą organizowane w trakcie oczepin. Zdarza się, ze zespoły proponują konkursy, które niekoniecznie będą odpowiadać gościom.

A może DJ?

Część młodych par decyduje się na zatrudnienie DJ’a zamiast zespołu. Takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety.

Bez wątpienia najważniejszą zaleta skorzystania z usług DJ’a jest cena. Wynagrodzenie będzie znacznie niższe od kosztów wynajęcia całego zespołu. Istotne jest również to, ze DJ nie musi robić przerw w trakcie pracy, gdyż muzyka może grac także bez jego obecności. Zespół natomiast będzie potrzebował kilku przerw.

Nie da się także ukryć, że każdy zespól ma ograniczony repertuar. Taki problem nie występuje w przypadku DJ’a, który może zagrać każdą piosenkę, jaką sobie wymarzymy. Niestety, muzyka grana z płyt nie robi takiego wrażenia i nie buduje klimatu, jak piosenki wykonywane na żywo.

Warto pamiętać o tym, że DJ z reguły zajmuje się jedynie puszczaniem muzyki. Niekoniecznie będzie chętny do prowadzenia oczepin czy zabawiania gości.

O czym pamiętać, gdy już wybierzemy zespół

Kiedy wybierzemy już konkretny zespół pamiętajmy o tym, że należy z nim podpisać stosowną umowę. Wówczas możemy wpłacić zaliczkę. Resztę kwoty opłacimy po weselu. Zanim do tego dojdzie trzeba ustalić wszelkie szczegóły, aby nie było żadnych niedomówień, które mogłyby popsuć dzień wesela.

Warto ustalić harmonogram wesela, ustalić kiedy rozpoczną się zabawy, czy zespół będzie czekał na gości na sali, czy może będzie towarzyszył parze młodej. Dobrze jest dowiedzieć się też ile przerw będzie chciał mieć do dyspozycji zespół i jak długo będą one trwały. Można w tym czasie zdecydować się na puszczenie muzyki z płyt.

Warto także upewnić się, że członkowie zespołu będą elegancko ubrani.

Trzeba także porozmawiać na temat ewentualnego spożywania przez nich alkoholu. Mamy prawo całkowicie zabronić picia napojów alkoholowych przez zespół, jeżeli sobie tego nie życzymy.

Co powinno zostać zawarte w umowie z zespołem weselnym?

Warto poświęcić trochę czasu na sporządzenie odpowiedniej umowy. Kiedy wszystkie istotne punkty zostaną w niej zawarte będziemy mogli być znacznie spokojniejsi.

Przede wszystkim w umowie musi zostać podana konkretna data, podczas której będziemy korzystać z usług zespołu. Bardzo istotne jest tez wskazanie godzin, w jakich ma on grać. Oczywiście, w umowie musi się znaleźć kwota wynagrodzenia dla zespołu. Warto umieścić tam również zapis o ewentualnym graniu po ustalonych godzinach. W takim przypadku należy podać stawkę za każdą kolejną godzinę.

Poza kwotą wynagrodzenia trzeba w umowie zapisać także ile wynosi zaliczka dla zespołu i kiedy zostanie zapłacona reszta wynagrodzenia.

W umowie powinien widnieć zapis na temat zobowiązania zespołu do zapewnienia własnego sprzętu.

W podpisywanym dokumencie można także zawrzeć punkt, gwarantujący zespołowi posiłek w trakcie wesela. Oczywiście umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach.