Jak wybrać i przygotować zaproszenia na chrzciny?

Chrzciny są bardzo ważnym wydarzeniem w życiu rodziny, dlatego zapraszani są na nie różni goście – zarówno bliscy, jak i dalecy. Aby poinformować ich o planowanej uroczystości, przygotowuje się zaproszenia. Jak wybrać te odpowiednie? Poznaj porady!

chrzest w kościele

Zaproszenia na chrzest święty – jak je wybrać?

Zaproszenia na chrzciny to karty wysyłane do rodziny i przyjaciół, aby zaprosić ich na ceremonię chrztu. Jest to bardzo ważny obrzęd w religii chrześcijańskiej, który ma na celu wprowadzić dziecko do Kościoła.

Przed uroczystością, zwykle na parę miesięcy przed jej terminem, przekazuje się zaproszenia na chrzest dla chrzestnych, dziadków oraz dla innej rodziny, a także dla pozostałych osób, które mają wziąć w niej udział i są ważne dla rodziny.

Takie zaproszenia mogą mieć różnorodne formy i style, na przykład mogą być tradycyjne albo nowoczesne, mogą mieć modny teraz styl boho albo mogą być one personalizowane, czyli można umieścić na nich zdjęcia i nadruki wykonane na zamówienie.

Zaproszenia na chrzest – zrobić samemu czy kupić gotowe?

Zdecydowanie wygodniejszą opcją będzie ta druga, ponieważ wtedy zaproszenia mogą być nie tylko piękne, ale też będą bardzo łatwe w przyszykowaniu dla rodziców.

Gotowe zaproszenia można kupić jako druki przeznaczone do ręcznego wypisania, ale również mogą być to personalizowane zaproszenia zawierające już podany przez rodziców tekst zaproszeń, również z imionami i nazwiskami poszczególnych gości.

Obecnie takie zaproszenia można bez większych trudności kupić w internecie. Przy składaniu zamówienia wystarczy tylko podać informacje, jakie mają być umieszczone w zaproszeniach.

Jak przygotować zaproszenia na chrzciny?

Oto kilka wskazówek dotyczących tworzenia zaproszeń na chrzciny:

  • Przygotuj tekst zaproszeń – podaj wszystkie ważne szczegóły dotyczące wydarzenia, w tym datę, godzinę, miejsce i imię chrzczonego dziecka.
  • Wybierz projekt pasujący do okazji – można zdecydować tradycyjny lub religijny motyw albo bardziej nowoczesny schemat w modnym stylu, na przykład można zdecydować się na zaproszenie rustykalne albo boho. Pamiętaj, aby zaproszenia na chrzciny były proste i eleganckie, aby odzwierciedlały znaczenie okazji.
  • Dodaj osobisty akcent – do projektu można dołączyć zdjęcie dziecka, cytat lub wiadomość odzwierciedlającą znaczenie tego dnia. Dzięki temu będą oryginalne i również będą ciekawą pamiątką.
  • Wybierz odpowiedni papier i atrakcyjne uszlachetnienie – postaw na wysokiej jakości papier i dodatkowe uszlachetnienie, na przykład złocenie, wycinanie czy tłoczenie, aby zaproszenie wyglądało jeszcze ładniej.
  • Przygotuj zaproszenia z wyprzedzeniem – należy pamiętać o tym, by pozostawić sobie odpowiednio dużo czasu na zamówienie albo wydrukowanie zaproszeń, ich zaadresowanie i wysłanie.

Zaproszenia na chrzest dla chrzestnych

Jeżeli zamierza się wręczyć zaproszenia na chrzest przeznaczone dla chrzestnych, w takim przypadku można zdecydować się na takie, które będą inne niż zaproszenia dla pozostałych gości.

Takie zaproszenia często są dodatkowo personalizowane, na przykład umieszcza się na nich zdjęcia dzieci czy chrzestnych. Mogą mieć one też nietypową formę, na przykład zaproszenia w formie pudełeczka. Dzięki temu będą też unikatową pamiątką po chrzcie świętym dla chrzestnego i dla chrzestnej.

Zaproszenia na chrzest dziewczynki

Jeżeli przygotowujemy zaproszenia na chrzciny dla dziewczynki, możemy podkreślić jej płeć z użyciem odpowiednich kolorów, na przykład różowego, beżowego czy miętowego. Na takich zaproszeniach mogą też znaleźć się motywy związane z płcią dziecka, na przykład lalka.

Zaproszenia na chrzest chłopca

Analogicznie jak przypadku zaproszeń dla dziewczynki można postąpić przy wyborze zaproszeń dla chłopca. Wykorzystuje się wtedy najczęściej zaproszenia mające kolory błękitny, granatowy, ciemnozielony, szary. Mogą towarzyszyć im motywy jak miś, samolot czy samochód.

Zaproszenie na chrzest ze zdjęciem

Doskonałym pomysłem na zaproszenie na chrzest będzie również przygotowanie go wraz ze zdjęciem dziecka. Takie zaproszenie personalizowane jest wtedy wspaniałą pamiątką po tym wydarzeniu.

Prośba o bycie chrzestnym

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się również jeszcze jeden rodzaj druku związanego z chrzcinami, a mianowicie zapytanie dla chrzestnych, czyli prośbę o zostanie chrzestnym. Ma ona najczęściej formę dekoracyjnego druku albo pudełeczka z prośbą.

O czym pamiętać przy wyborze zaproszeń na chrzest?

Zaproszenia na chrzciny mogą mieć zróżnicowany wygląd, na przykład mogą mieć one motyw tradycyjny, religijny lub nowoczesny. Przy przygotowywaniu lub wybieraniu zaproszeń gotowych warto uwzględnić poniższe czynniki:

  • Użyj kolorów, aby odzwierciedlić płeć dziecka, na przykład niebieski dla chłopca lub beżowy albo różowy dla dziewczynki.
  • Dołącz zdjęcie dziecka, na przykład może być to zbliżenie jego twarzy lub ujęcie całego ciała.
  • Użyj symboli religijnych związanych z uroczystością, takich jak krzyż, anioł lub gołąb, aby odzwierciedlić znaczenie okazji.
  • Użyj czcionki, która jest czytelna, klasyczna i elegancka.
  • Rozważ użycie dodatkowego, ciekawego motywu, takiego jak paski, kropki, aby uatrakcyjnić zaproszenia.

Pamiętaj, aby projekt zaproszeń na chrzciny był ponadczasowy i skupiał się na znaczeniu okazji, jaką jest chrzest święty w Kościele. Najlepiej zatem zrezygnować z bardzo kolorowych zaproszeń, które lepiej sprawdzają się na urodziny niż na uroczystość religijną.