Jak wybrać najlepszy okap kuchenny?

 

Przy zakupie okapu kuchennego pod uwagę trzeba wziąć kilka różnych czynników. Dobry okap powinien przede wszystkim działać niezawodnie i sprawnie, ale wydajność nie powinna być jedynym kryterium doboru. Dla tych, którzy wahają się, jaki model wybrać, przygotowaliśmy krótki poradnik.

 

 

 

1.     Rodzaj okapu kuchennego

 

Rodzaj okapu powinien być dopasowany do jego miejsca montażu. Można wybrać zarówno okap wolnowiszący, jak i do zabudowy. Wśród okapów wolnowiszących wyróżnia się okapy podszafkowe i kominowe – głównie sprawdzają się one w większych kuchniach, ponieważ wyróżniają się wysoką wydajnością pracy. Gdy w kuchni znajduje się wyspa z kuchenką, warto wybrać okap wyspowy – wiszący, który montowany jest do sufitu, natomiast w przypadku kuchenki montowanej w narożniku kuchni okapy narożne. Druga kategoria to okapy do zabudowy, na przykład szufladowe o kompaktowych wymiarach, które dobrze sprawdzają się w małych kuchniach.

 

 

 

2.     Sposób działania okapu

 

W sprzedaży dostępne są dwa typy okapów – działające jako wyciągi i jako pochłaniacze oraz okapy pracujące w dwóch tych trybach. Okapy z wyciągiem są bardziej efektywne w działaniu, jednak wymagają podłączenia ich do przewodu wentylacyjnego lub kominowego, co nie zawsze jest możliwe. Z kolei pochłaniacze działają w trybie zamkniętym i nie wymagają montażu przy przewodach kominowych i wentylacyjnych. Wciągają powietrze, przepuszczają je przez specjalny filtr i wydmuchują jako czyste do pomieszczenia.

 

 

 

3.     Wydajność działania

 

Ważnym parametrem przy doborze okapów jest także wydajność ich pracy. Tutaj trzeba dobierać okap do wielkości kuchni – im będzie ona miała większą powierzchnię, tym okap powinien być bardzie wydajny w działaniu. Warto pamiętać o tym, że na wydajność mają wpływ filtry – im są gorszej jakości, tym wydajność będzie niższa.

 

 

 

4.     Głośność okapu

 

Osoby zastanawiające się, jak wybrać okap kuchenny, powinny także zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Naturalnie, im jest ona niższa, tym lepiej, ponieważ wtedy okap nie będzie przeszkadzał w gotowaniu. Głośność nie powinna być wyższa od 65 dB.

 

 

 

5.     Estetyka

 

Nie można zapomnieć też o kwestiach estetycznych. Teraz, na szczęście, wybór okapów jest tak ogromny, że można idealnie dopasować je do aranżacji kuchni nowoczesnej czy klasycznie urządzonej.

 

 

 

Zatem jeżeli namyślasz się, jak wybrać okap kuchenny, pamiętaj o tych pięciu parametrach przy doborze urządzenia do swojej kuchni. Życzymy udanych zakupów!