Czy warto uczyć się języków obcych samemu?

flagiZnajomość języków obcych to nie tylko klucz do kariery, ale również szersze horyzonty, ponieważ dzięki nim można poznawać świat pełniej. Obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby uczyć się języków obcych. Można zrobić to nawet samodzielnie za sprawą różnego rodzaju pomocy naukowych – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Nauka języków obcych we własnym zakresie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, dlatego zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz przeanalizować, czy będzie ono odpowiednie dla ciebie. W internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju interaktywnych kursów nauki języków obcych, można skorzystać z podręczników czy nagrań. Materiałów jest sporo i dotyczą one praktycznie każdego języka – zarówno tych popularnych, jak i rzadziej używanych.

 

Nauka w twoim tempie – nawet za darmo

Najważniejszą zaletą samodzielnej nauki języków obcych jest brak ograniczeń związanych z godzinami zajęć – możesz uczyć się we własnym tempie, wtedy, gdy masz na to ochotę i czas. To powoduje, że to najlepszy wybór dla osób, które po prostu nie mogłyby znaleźć wolnej chwili na uczestnictwo w zajęciach w szkole językowej. Można uczyć się nawet za darmo, korzystając z różnych bezpłatnych materiałów – gdy masz ograniczony budżet, to może być strzał w dziesiątkę.

 

Są jednak i minusy – przede wszystkim samodzielna nauka jest przeznaczona głównie dla osób mających samozaparcie i motywację – bez nich można szybko zrezygnować i tym samym nie zrealizować swojego zamiaru. Również istnieje ryzyko popełnienia błędów podczas nauki, na przykład w zakresie wymowy lub gramatyki.

 

Kiedy wybrać szkołę języków obcych?

Jeżeli jednak uważasz, że samodzielna nauka języków obcych nie jest dla ciebie odpowiednia, w takim przypadku najlepszym wyborem dla ciebie będzie szkoła językowa. Chociaż nauka w szkołach języków obcych wiąże się z kosztami, to jednak motywuje do zdobywania kompetencji językowych i pozwala na kontakt z lektorami i native speakerami, wobec tego ryzyko błędów popełnianych podczas nauki jest zminimalizowane.

 

Po zakończeniu nauki w szkole językowej uczeń otrzymuje również dokumenty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach oraz może podejść łatwiej do różnego rodzaju egzaminów na certyfikaty językowe, które są pomocne w znalezieniu pracy.

 

Jeżeli wobec tego chcesz uczyć się w swoim tempie i nawet za darmo, sprawdź dostępne on-line materiały. Gdy jednak masz problemy z motywacją i zależy ci na kontakcie z nauczycielem, pomyśl o uczestnictwie w zajęciach w szkołach językowych – grupowo lub indywidualnie.