Basen ogrodowy – jaki warto wybrać? Rodzaje i zalety

Basen w ogrodzie to świetny sposób na relaks podczas ciepłych dni. Dzisiaj do dyspozycji jest wiele różnych basenów ogrodowych. Jaki warto wybrać? Zobacz rodzaje i zalety różnych rodzajów basenów, które sprawdzą się dla dzieci i dla dorosłych!

Basen ogrodowy – całoroczny czy rozkładany?

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, gdy planuje się basen w ogrodzie, będzie jego rodzaj. Można zdecydować się na stały basen ogrodowy całoroczny, który jest wkopany w ziemi, albo można kupić basen rozkładany, który będzie używany jedynie w sezonie.

Przede wszystkim całoroczne baseny ogrodowe są droższe od tych rozkładanych, więc pierwszą kwestią, jaką należy uwzględnić, będzie posiadany budżet. Także utrzymanie całorocznego basenu będzie droższe od tego rozkładanego.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że basen wkopywany w ziemi będzie basenem dającym większą zabawę. Duże wymiary takich basenów powodują, że mogą być one używane również do uprawiania sportów.

Z kolei baseny rozkładane będą znacznie tańsze zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu, jednak są one w wyższym stopniu narażone na uszkodzenia, a także nie dają na ogół tak dużej przestrzeni dla użytkowników.

Jaki basen ogrodowy dla dzieci jest najlepszy?

Dla dzieci najczęściej polecane są baseny ogrodowe rozkładane, do których zaliczane są modele jak:

Baseny ogrodowe rozporowe

Wśród bardzo często wybieranych rodzajów basenów ogrodowych rozkładanych znajdują się baseny rozporowe.

Basen rozporowy wykonany jest z tworzywa sztucznego ze ściankami, które podczas napełniania go wodą stają prosto, dlatego basen ten nie wymaga stosowania żadnego stelaża lub dmuchania.

Rozporowe baseny są przystępne cenowo i łatwe w rozkładaniu i składaniu, ale nie występują one w dużych wymiarach. Będą dobre jako baseny dla dzieci, młodzieży, również mogą korzystać z nich dorośli.

Baseny ogrodowe dmuchane

Dla dzieci najczęściej wybierany jest basen dmuchany. Takie rodzaje basenów są oferowane w wielu rozmiarach i kształtach. Dostępne są również baseny z atrakcjami jak zjeżdżalnie dla dzieci, które zapewniają jeszcze większą frajdę.

Minusem basenów dmuchanych jest ich niska trwałość, ponieważ mogą łatwo się niszczyć. W takim przypadku można basen zalepić, gdy uda się znaleźć miejsce, w którym ucieka z niego powietrze.

Baseny ogrodowe stelażowe

Kolejnym rodzajem rozkładanych basenów ogrodowych są baseny stelażowe. Są one wyposażone w zewnętrzny stelaż, który podtrzymuje ścianki basenu, dlatego może mieć on również większe wymiary.

Stelażowe baseny ogrodowe są oferowane w różnych wielkościach oraz kształtach, na przykład jako baseny prostokątne, okrągłe, owalne.

Często prowadzona jest też zabudowa basenu ogrodowego tego typu, aby można było wygodniej z niego korzystać. Najczęściej do zabudowy stosowane jest drewno.

Baseny ogrodowe wkopywane

Osobną kategorię stanowią baseny wkopywane, czyli montowane na stałe. Do ich wykonania używane są różne rodzaje materiałów, które wpływają również na ich wygląd i trwałość.

Najczęściej spotykane są baseny ogrodowe wkopywane wykonane z tworzyw sztucznych jak poliester. Mogą mieć one różne wielkości oraz kształty, a dzięki temu, że dostarczane są w całości, są łatwe w montażu.

Alternatywą są baseny stalowe, które charakteryzują się wyższą odpornością na czynniki zewnętrzne.

Można również zdecydować się na wykopanie niecki basenowej i wyłożenie jej materiałami jak płytki.

Obudowa basenu może być również wykonana z różnych materiałów, na przykład stosuje się bruk, drewno, kamień, płytki ceramiczne.

Basen ogrodowy prostokątny, okrągły – jaki kształt wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak duży basen ogrodowy planuje się wykonać, a także jaką ma się przestrzeń na jego montaż.

Praktyczne akcesoria do basenu w ogrodzie

Do basenu można też dokupić dodatkowe akcesoria, które zapewniają większy komfort jego użytkowania.

Dla utrzymania czystej wody polecany jest filtr z pompą. Należy też korzystać z dedykowanej chemii basenowej.

Popularny jest styropian pod basen ogrodowy, który układany jest pod baseny rozkładane i wkopywane. Pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury wody.

Można też zdecydować się na ogrzewanie basenu ogrodowego, które może być prowadzone z użyciem paneli solarnych.