Nowoczesne metody leczenia żylaków – VenaSeal, VenaBlock, skleroterapia parowa SVS

 

Żylaki kończyn dolnych są problemem wielu osób. Traktowane są głównie jako defekt kosmetyczny, ale mogą także dawać nieprzyjemne objawy i prowadzić do groźnych owrzodzeń. Żylaków nie powinno się lekceważyć, tym bardziej, że obecnie w ich leczeniu stosuje się szybko działające i skuteczne metody!

 

Na powstawanie żylaków najbardziej narażone są kobiety, ale dolegliwość ta dotyczy także mężczyzn. Występowaniu żylaków kończyn dolnych sprzyja długotrwała praca w pozycji stojącej albo siedzącej, ciążą, częste zaparcia, nadwaga i otyłość, noszenie obuwia na wysokim obcasie, ale jest to również schorzenie warunkowane genetycznie – gdy ktoś z rodziny miał żylaki, szansa, że wystąpią one u innych członków jest większa.

 

Żylaki są następstwem przewlekłej niewydolności żylnej. Żyły w kończynach dolnych przestają wtedy prawidłowo pracować i nie transportują krwi efektywnie. Zastawki żylne przestają się domykać, a część krwi cofa się, powodując rozciąganie i zniekształcanie się żył. Skutki są widoczne gołym okiem jako kręte wybrzuszenia pod skórą o kolorze sinoniebieskim.

 

Główne objawy przewlekłej niewydolności żylnej to:

  • uczucie ciężkości nóg
  • opuchlizna wokół kostek
  • drętwienie i pieczenie nóg
  • świąd skóry
  • popękane naczynka (pajączki)
  • obrzęki

 

Nieleczone żylaki mogą się powiększać i dawać bardziej intensywne objawy, przeszkadzając tym samym w wykonywaniu pracy, zakłócając odpoczynek. Warto zatem skonsultować swój problem ze specjalistą, który będzie mógł zalecić odpowiednią metodę leczenia.

 

Obecnie wyróżnia się trzy główne kategorie leczenia żylaków:

  • leczenie zachowawcze – przez zmianę trybu życia oraz stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych jak rajstopy, pończochy, opaski
  • leczenie farmakologiczne – przez stosowanie specjalnych leków wpływających na naczynia krwionośne i poprawiających ich stan
  • leczenie zabiegowe – z wykorzystaniem różnego rodzaju zabiegów likwidujących żylaki, zabiegi różnią się pomiędzy sobą metodami, poziomem inwazyjności, skutecznością

 

Najlepsze efekty można uzyskać dzięki leczeniu zabiegowemu, ponieważ są one widoczne szybko i są skuteczne. Nie trzeba jednak korzystać z inwazyjnego leczenia operacyjnego, ponieważ obecnie do dyspozycji są także bezpieczniejsze alternatywy.

 

Jednymi z najnowocześniejszych metod usuwania żylaków są zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock oraz zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS. Czym różnią się między sobą?

 

Zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock prowadzony jest ambulatoryjnie. Polega na wkłuciu się w żyłę oraz wprowadzeniu do niej cewnika z klejem powodującym jej zamknięcie. To małoinwazyjny zabieg pozwalający na szybki powrót do aktywności.

 

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS z kolei to nowoczesna odmiana skleroterapii. Doskonale sprawdza się nawet w przypadku żylaków dużych, powyżej 20 milimetrów średnicy, o krętym przebiegu czy żylaków nawrotowych. Do żyły wprowadza się aplikator, który dostarcza do niej parę wodną powodującą uszkodzenie ścianek żyły, co prowadzi do jej zarośnięcia. Zabieg taki przeprowadza Centrum Medyczne Plus Med (w ofercie również zabiegi klejenia żylaków – zdjęcie z wykonywania zabiegu poniżej)

klejenie żylaków

 

Oba zabiegi są komfortowe dla pacjentów i pozwalają na szybki powrót do zdrowia i codziennej aktywności. Dzięki temu są wybierane coraz częściej przez kobiety i przez mężczyzn mających żylaki.

 

Zatem dzięki nowoczesnym metodom leczenia żylaków można uzyskać bardzo dobre rezultaty – bez potrzeby uczestniczenia w skomplikowanych zabiegach operacyjnych, które niosą ze sobą większe ryzyko skutków ubocznych.