Masz uporczywy trądzik? W pozbyciu się wyprysków i łojotoku pomoże dermatolog

Trądzik najczęściej pojawia się na skórze w okresie dojrzewania. Po burzy hormonów zazwyczaj zanika, chociaż ma tendencje do pojawiania się także u osób dorosłych. Niestety, nieestetyczne wypryski, zaskórniki, tłusta skóra mogą być przyczyną poważnych kompleksów z powodu własnego wyglądu. Gdy dostępne w drogeriach kosmetyki nie pomagają, warto odwiedzić dermatologa.

Czym jest trądzik?

Trądzik to choroba skóry, która pojawia się na skutek zmian hormonalnych, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji sebum wydzielanego z gruczołów łojowych. Dodatkowo, objawy zaostrzają bakterie, zwłaszcza Cutibacterium acnes, które bytują na powierzchni skóry. Żywią się nadmiarem zrogowaciałego naskórka i łoju i wywołują procesy zapalne.

Trądzikowa skóra świeci się, widoczne są zaskórniki, krostki, czerwone i bolesne wypryski, rozszerzone pory. Zmiany mogą przechodzić także na plecy oraz na tors.

Gdy trądzik jest poważny, w takim przypadku warto odwiedzić specjalistę w dziedzinie diagnozowania i leczenia chorób skórnych – dermatolog będzie mógł wtedy zalecić odpowiednie postępowanie, aby zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować problem.

Ja wyleczyć trądzik?

Trądzik bywa trudny w leczeniu. Podobnie jak inne choroby skóry, wymaga on wybrania odpowiednich preparatów, które mogą wyeliminować przyczynę i w efekcie poprawić wygląd skóry.

Podstawa to odpowiednio dobrane kosmetyki. Powinny być delikatne, aby nie przesuszać skóry. Także powinny być nawilżające, ponieważ tłusta skóra także wymaga nawilżenia. Dodatkowo, nie powinny być komodogenne, czyli nie powinny zatykać porów.

Jednak same kosmetyki to często za mało, aby można było mówić o pełnym sukcesie. Niekiedy konieczne jest wytoczenie cięższych dział, by skutecznie wyeliminować nieestetyczne krostki i zaskórniki. Z pomocą przychodzi dermatologia, która oferuje szeroką gamę sprawdzonych metod leczenia trądziku – niektóre dostępne są tylko na receptę.

Leczenie trądziku u dermatologa

Gdy trądzik jest poważnym problemem, w takim przypadku warto odwiedzić gabinet lekarza dermatologa. To specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych dolegliwości dotykających skóry i jej przydatków – włosów, paznokci.

W swojej praktyce lekarz dermatolog każdego dnia spotyka się z problemem trądziku występującego zarówno u młodzieży, jak również u osób dorosłych. Jako lekarz ma także możliwość zapisywać kuracje dostępne tylko na receptę, które cechują się wysoką, udowodnioną skutecznością.

Wizyta u dermatologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, czyli omówienia jego problemu. Następnie lekarz ogląda skórę – może robić to także z użyciem specjalnego urządzenia powiększającego, które nazywane jest dermatoskopem. Gdy jest to konieczne, dermatolog może zalecić odpowiednie badania, na przykład badania krwi pod kątem hormonów.

Po wykonaniu wywiadu oraz badań lekarz może postawić diagnozę, a następnie zalecić najlepsze metody leczenia.

Metody leczenia trądziku u dermatologa:

  • zabiegi laserowe – laserowe usuwanie trądziku
  • zabiegi kwasowe – peelingi chemiczne
  • antybiotyki – redukujące stany zapalne
  • retinoidy doustne – izotretynoina, czyli pochodna witaminy A
  • retinoidy miejscowe – izotretynoina, retinol i inne
  • leki hormonalne – stosowane u kobiet

W trakcie kuracji należy także systematycznie odwiedzać dermatologa, aby monitorować rezultaty terapii. Dodatkowo, w gabinecie dermatologicznym można skorzystać z zabiegów pozwalających na zredukowanie efektów trądziku – blizn potrądzikowych.

Podsumowując, lekarz dermatolog jest specjalistą w dziedzinie skóry. Zatem wtedy, gdy pojawiają się problemy z trądzikiem, może on zaoferować skuteczne leczenie tej nieestetycznej dolegliwości.