Zwierzę to nie człowiek.
Dlatego też nie wolno go karmić wieloma produktami, które tak smakują ludziom. Po prostu, nie wszystko, co spożywa człowiek jest odpowiednim pożywieniem dla zwierzęcia. Przykładem tu może być na przykład pies, którego często właściciele rozpieszczają karmiąc go cukierkami i innymi słodkościami. Z tego właśnie powodu bardzo często u czworonożnych pupili pojawiać się może owrzodzenie żołądka, rozwolnienie, czy na przykład robaki. Te problemy przy zastosowaniu odpowiedniej diety nie występują, lub mają miejsce sporadycznie. Wszystkie zwierzęta mają swoje własne nawyki żywieniowe, tak bardzo różniące się od ludzkich, że praktykowanie starej zasady, że to, co jemy na obiad jedzą i nasi pupile jest oczywiście bardzo złe. Najgorsze jednak w tym przypadku jest to, iż samo zwierze nie powie, bo tak na dobrą sprawę samo nie wie, jaki pokarm jest dla niego właściwy. Tak, więc cała odpowiedzialność spoczywa w rękach właściciela, który to w trosce o swojego podopiecznego nie powinien go nigdy dokarmiać niczym niedozwolonym. Tak, więc cukierki i tego typu produkty lepiej zostawić dla siebie, niż potem mieć z tego tytułu wiele problemów, lub też nieprzyjemności. O tej zależności powinni wiedzieć wszyscy Ci, którzy przynajmniej raz byli w zoo, gdzie na każdym wybiegu i klatce prosi się o niedokarmianie zwierząt, bo to może zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Najlepiej, szczególnie w przypadku zwierząt domowych, karmić je tylko i wyłącznie gotową karmą, której przecież na rynku jest tak wiele, że nikt nie powinien mieć problemów z nabyciem tego typu produktów, dostępnych zasadniczo we wszystkich większych sklepach, czy marketach.
Szczepienia – ważna rzecz.
Jeśli chodzi o zwierzęta hodowane przez człowieka, to ponieważ w pewnym sensie zatraciły one swą dzikość to ulegają zagrożeniom, które to w naturalnych warunkach natura zwalcza po prostu sama. Dlatego też wszystkie pupile muszą być regularnie szczepione. Na terenie Polski podstawowym szczepieniem, wykonywanym rokrocznie jest to od wścieklizny. Jest to paskudna choroba, mogąca negatywnie wpływać również na człowieka i właśnie stąd szczepie się przydomowe zwierzęta, szczególnie psy i koty. Takowe szczepienie jest niezbędne szczególnie w przypadku piesków, bowiem jeśli takowe zwierzę ugryzie kogoś, a nie posiada aktualnych szczepień to może się to dla niego skończyć tragicznie. Zdarzają się, bowiem przypadki, że tego typu zwierzęta się po prostu usypia. Nikt nie chciałby stracić swojego pupila, dlatego też warto się szczepieniami zainteresować odpowiednio wcześnie. Poza tym jest jeszcze wiele nieobowiązkowych szczepień, które mogą uchronić zwierzęta przed wieloma nieprzyjemnymi chorobami, czy też sytuacjami. Popularne są szczepionki dla samic kotów, psów, czy innych zwierząt, które hamują proces rozmnażania, czyli popularną cieczkę. Dzięki temu właściciele takich zwierząt potrafią skutecznie bronić się przed niechcianym rozmnożeniem się. Gdyby, bowiem wszystko to działo się w sposób naturalny, to nie jeden właściciel suczki, czy kocicy miałby problem, co zrobić z nadmiarem żywego inwentarza. Bardzo częstym jest również przypadek, w którym chore zwierzęta poddaje się leczeniu polegającemu właśnie na zastrzykach. Żadne zwierze nie lubi być kłute, bo i dla większości ludzi nie jest to przyjemny zabieg. Jednakże w wielu przypadkach nie ma innego wyjścia i jest to swego rodzaju konieczności, której ani właściciel, ani jego podopieczni nie jest w stanie uniknąć.
Obroże ochronne.
Wiele zwierząt, szczególnie psów i coraz częściej również i kotów wyposażona jest w obroże. W większości przypadków tego typu zabezpieczenia służą temu, by tacy podopieczni nie zgubili się w tłumie. Po prostu na obroży najczęściej wygrawerowane lub wypalone jest imię zwierzęcia oraz numer telefonu właściciela. Dzięki takiemu zabezpieczeniu rokrocznie odnajduje się i to szybko wiele zwierząt, bo szczególnie w czasie wakacji mają one tendencje do przysłowiowego znikania. Wiadomo przecież jak człowiek przywiązuje się do swojego pupila, a gdy ten znika to nie szczędzi on wysiłków by go odnaleźć. Coraz popularniejsze są również obroże przeciw insektom, których jednakże z powodu specyficznego zapachu pupile zbytnio nie tolerują i przynajmniej w pierwszym okresie starają się ich za wszelką cenę pozbyć. Ten wynalazek pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno jednakże zdobywa coraz większą popularność, gdyż jest to niezwykła wygoda przede wszystkim dla właścicieli. Po pierwsze do niedawna najpopularniejszą metodą walki z pchłami były kąpiele w szamponach dezynsekcyjnych, które to niezbyt przyjemnie pachną i mycie pupila takim roztworem nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Poza tym zwierzęta domowe bardzo często opuszczają ciepłe legowiska i są wyprowadzane na spacery, gdzie nie jednokrotnie mają kontakt z innymi zwierzętami, więc łatwo „łapią” nowe pchły. Od tego typu przypadłości szampon nie ustrzeże, a obroża ależ owszem. Jednym z typów obroży ochronnych są takie, które posiadają zaostrzone końce. Teoretycznie można być przeciwko nim, bowiem wydaje się, że ranią zwierzęta, w tym wypadku psy. Jednakże dzięki tym obrożom świetnie temperowane są przede wszystkim psy ras agresywnych.
Częste spacery.
To o czym zapomina bardzo wielu ludzi, to kwestia spacerów. Wiele zwierząt, nie tylko psów, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu. Praktycznie do tej grupy zaliczamy wszystkie zwierzęta jakie udomowił człowiek. Ruchu więc potrzebują psy, koty, konie, bydło – oczywiście, każde z tych zwierzą potrzebuje innej dawki, bo taka krówka nie musi tyle biegać co pies, czy koń. Regularne spacery to jednak dla wielu zwierząt podstawa. Bez niej może dojść nie tylko do zmian w psychice zwierzęcia, ale przede wszystkim taka stagnacja może mieć negatywny wpływ na kondycję fizyczną stworzenia. Taki typowy pies, na przykład rasy myśliwskiej, czy pociągowej jak husky potrzebuje ruchu jak powietrza, dlatego też przykrym widok to taki, gdy na smyczy takiego psa prowadzi samotna staruszka mieszkająca w mieście, która nie jest w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków do egzystowania. Często jednak zdarza się tak, że osoby mające możliwość odpowiedniego dbania o swoje zwierze nie robią tego z powodu lenistwa. Jest to najgorsze co może być. Wiadomo, pies czy kto nie są w stanie poinformować o swoich potrzebach, mimo, że wbrew pozorom potrafią dawać jasne i czytelne sygnały. Ludzie po prostu przede wszystkim pałają rządzą posiadania, dość często nie zdając sobie sprawy, że konkretne zwierzę, czy też w przypadku na przykład psa ma konkretne wymagania, również, jeśli chodzi o ruch. Nie wolno patrzeć na te żywe stworzenia przez pryzmat ich wyglądu, a tym przede wszystkim kierują się kupujący czy to psa, czy kota i jest to pierwszy i podstawowy błąd podczas tegoż właśnie procederu.
Chronić pupila przed kleszczami.
W czasie wakacji bardzo często ludzie wybierają się wraz ze swoimi zwierzęcymi podopiecznymi do lasu na grzyby, czy też na łąki by tam móc cieszyć się pięknem przyrody podczas letniego urlopu. W telewizji o tej porze bardzo dużo mówi się o zagrożeniu jakie za sobą niosą kleszcze, czyli niewielkie owady wsysające się w ciało i pijące krew. Sam ten proces nie jest niebezpieczny, jednak dość spora grupa kleszczy potrafi przenosić na swych żywicieli bardzo groźną chorobę jaką jest borelioza. Ta choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla ludzi i jest ona czymś niezwykle ciężkim do wyleczenia, a w przypadku zwierząt prowadzi z reguły do powolnej śmierci. Poza tym wszystkim to kleszcz, jak każdy insekt jest sporym utrudnieniem dla naszego pupila, stąd też warto dbać by pies i kot zawsze po tym jak wróci do domu z samodzielnej wędrówki, czy też razem z nami powróci ze spaceru po lesie czy łące był dokładnie sprawdzany, czy przypadkiem w jego sierści nie zadomowiły się właśnie tego typu insekty. Aby prewencyjnie chronić swoich podopiecznych przed tego typu złośliwościami, jakimi są kleszcze warto stosować obroże przeciw insektom. W większości są to produkty tylko i wyłącznie przeciwko pchłom, jednakże droższe produkty chronią również przed innymi owadami, również kleszczami. Jeśli już na naszym kotku lub psie odnajdziemy kleszcza należy z nim tak samo postępować jak to się ma w przypadku ludzi, a więc nie wolno miejsca ugryzienia smarować tłuszczami, lecz przede wszystkim trzeba jak najszybciej za pomocą igły lub innego ostrego narzędzia usunąć całego owada z ciała podopiecznego, a następnie ranę zdezynfekować. Nie jest to zadanie proste więc czasem warto z tym problemem udać się do weterynarza.
Wizyty kontrolne u weterynarze.
W przypadku bardzo wielu zwierząt nie tylko wskazane są, lecz wręcz koniecznie wizyty kontrolne u weterynarza. Lekarz weterynarii zajmujący się chorobami zwierząt wszelakiej maści z reguły odwiedzany jest z tak zwanego musu, czyli w przypadku choroby zwierzęcia, lub też gdy wymaga ono obowiązkowego szczepienia. W ostatnich jednak latach gdy poziom życia i stopa społeczna wzrasta ludzie coraz mocniej dbają nie tylko o zdrowie własne, lecz również o fizyczny i psychiczny stan swoich podopiecznych. Pierwszą przeszkodą w tymże działaniu są ogólnie pojęte kwestie finansowe, ponieważ wizyta u weterynarza choć kosztowna z reguły nie jest, to jednak dla wielu przeciętnie zarabiających ludzi jest to po prostu zbędny wydatek. Również hamulcem zmiany nastawienia społecznego do wizyt kontrolnych u weterynarzy jest zwykłe, ludzie lenistwo, które sprawia, że takie osoby po prostu nie mają najmniejszej ochoty poświęcać swego cennego czasu dla zwierząt, które przecież i tak nie są w stanie powiedzieć o swoich oczekiwaniach i problemach. Zasadniczą kwestią jest jednak jeszcze to o jakim zwierzęciu jest mowa. Inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy dany pies czy kot to bliski przyjaciel, a inaczej jeśli chodzi o wieprzowego tucznika masowo hodowanego w celach ubojowych. Wszystko jednak powoli zmierza w dobrym kierunku i z pewnością za kilka lat proceder, jakim są wizyty kontrolne u weterynarza stanie się bardziej powszechny, a co jeszcze ważne, lepiej dostępny, bowiem w obecnych realiach liczba weterynarzy, w przypadku gdyby większość ludzi chciała chodzić systematycznie na tego typu spotkania ze swoimi podopiecznymi, mogłaby się po prostu okazać niewystarczająca.