Fotowoltaika w Twoim domu – co warto o niej wiedzieć?

Pozyskiwanie własnego prądu jeszcze nigdy nie było tak proste! Dzięki nowoczesnym instalacjom fotowoltaicznym każdy z nas może stać się właścicielem ekologicznej elektrowni.

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która koncentruje się na produkowaniu energii elektrycznej ze światła słonecznego na bazie zjawiska fotowoltaicznego.

Ogniwa fotowoltaiczne, które produkowane są z krystalicznego krzemu, są w stanie wytwarzać duże ilości prądu do różnych celów. Spotykane są zarówno w małych kalkulatorach słonecznych, jak również w dużych instalacjach zewnętrznych zasilających całe miasta.

Zalety fotowoltaiki:

  • ekologia – panele fotowoltaiczne wytwarzają „zieloną energię”, która jest bezpieczna dla środowiska naturalnego
  • oszczędności – zastosowanie fotowoltaiki pozwala na uzyskanie długofalowych oszczędności, po okresie zwrotu z inwestycji energia jest całkowicie darmowa
  • wygoda – instalacje są bezobsługowe, dlatego nie wymagają żadnych dodatkowych działań ze strony właściciela
  • niezależność energetyczna – dzięki fotowoltaice inwestor może zmniejszyć swój stopień uzależnienia od dostawcy energii
  • uniwersalność – ogniwa fotowoltaiczne mogą być montowane w różnych miejscach, w których istnieje swobodny dostęp do promieniowania słonecznego

Z fotowoltaiki można skorzystać również samemu – aktualnie do dyspozycji mamy również przydomowe elektrownie słoneczne wykorzystujące instalacje fotowoltaiczne. Co warto o nich wiedzieć?

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym

Instalacje fotowoltaiczne wykorzystują promieniowanie słoneczne do tego, aby wytworzyć energię elektryczną. To taka sama energia, która dostarczana jest przez sieci energetyczne do naszych domów.

W skład całej instalacji tego rodzaju wchodzą różne komponenty, w tym takie jak:

  • panele fotowoltaiczne
  • inwerter
  • system mocujący
  • zabezpieczenia
  • przewody

Dzięki samodzielnej produkcji prądu można przede wszystkim zmniejszyć rachunki, które regularnie otrzymujemy od dostawców energii.

Wytworzona przez instalację energia elektryczna może być wykorzystana na kilka sposobów:

  • do zasilania urządzeń elektrycznych w domu
  • do zmagazynowania w akumulatorach
  • do odsprzedania do sieci energetycznej

W tym ostatnim przypadku dochodzi do przekazania wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii do sieci energetycznej, a następnie do jej dostarczania do innych odbiorców. Dzięki temu wytwórca takiego „zielonego prądu” może obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna do domu?

Aby korzystać z odnawialnych źródeł energii, na przykład z energii solarnej do produkcji prądu elektrycznego, konieczna jest wcześniejsza inwestycja w tym kierunku.

Koszty związane z wykonaniem instalacji wykorzystujących OZE nadal są dość wysokie, ale jeśli porównamy je z tymi sprzed lat, można zauważyć znaczne obniżki cen. W związku z tym dzisiaj na odnawiane źródła energii decyduje się coraz więcej osób.

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej do domu jednorodzinnego koszt zależny jest głównie od jej mocy. Instalacje fotowoltaiczne o mocy do około 5 kW to koszt od około 16 tysięcy złotych brutto do 25 tysięcy złotych brutto.

Warto zatem zwrócić się bezpośrednio do firm, które zajmują się realizacją instalacji tego rodzaju dla swoich klientów, aby uzyskać indywidualną wycenę usługi.

Zatem montaż instalacji fotowoltaicznej to przyszłościowy wybór w obliczu stale rosnących kosztów energii elektrycznej – warto pomyśleć o niej już teraz!